Clemens Knejternes Danmarksturné - afslutningskoncert

Clemens Knejternes Danmarksturné - afslutningskoncert

Clemens Knejternes Danmarksturné - afslutningskoncert

Fredag 17. juli 2026, kl. 17:00
Skt. Lukas Kirke, Sankt Lucas Kirkeplads 1, 8000 Aarhus C
Clemens Knejterne
75 kr.

Efter to succesfulde oplevelser i 2022 og 2024, drager Clemens Knejterne, i uge 29, endnu en gang på Danmarksturné, og synger koncerter landet rundt. Du inviteres hermed til en unik koncertoplevelse til turnéens sidste koncert på hjemmebane i Skt. Lukas Kirke.

Clemens Knejterne er et ungt og charmerende rytmisk kor bestående af ca. 25 unge mænd i alderen 16-25 år. De synger primært rytmisk musik, og udmærker sig ved, at de (næsten) kun synger arrangementer, som de selv har skrevet. Det er et projekt de laver sammen med, og for hinanden, for at skabe et stærkt fællesskab blandt de unge mænd, der er mere til lækre toner end til fodbold.

Knejterne sætter en stor ære i at muntre publikum op med deres særlige fortolkninger af både kendte og mindre kendte sange. Clemens Knejterne er således altid garant for god musik, højt humør og en unik koncertoplevelse.

Repertoiret spænder bredt, og de får ofte nye sange ind. Så selv hvis man har hørt koret før, har de helt sikkert nyt at byde på. De synger sange i mange forskellige genrer, både noget sjovt og festligt som “Vi er Venner” fra Lille Nørd, noget stille og smukt som “Can't Help Falling in Love” af Elvis Presley, og meget mere.

Billetter koster 75 kr. og kan købes her: https://billetto.dk/e/danmarksturne-sommerkoncert-i-sankt-lukas-kirke-billetter-1942553

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed