Velkommen til vores nye korledervikar Kristine

Velkommen til vores nye korledervikar Kristine

Velkommen til vores nye korledervikar Kristine

# Nyheder

Velkommen til vores nye korledervikar Kristine

Vores faste korleder for Aarhus Junior- og Pigekantori, Katrine Broch, er på barsel det næste års tid, og derfor er vi så heldige at have fået fingre i en skøn vikar, Kristine Tjørnholm, der allerede er i fuld gang med jobbet og her kommer med en præsentation af sig selv:

"HEJ! Jeg hedder Kristine Poulsgaard Tjørnholm.

Det er mig, der er så heldig at være korleder for Aarhus Junior- og Pigekantori det næste stykke tid, mens Katrine er på barsel. Det er jeg simpelt hen så glad for - både fordi det er en flok helt fantastiske sangere, jeg får lov at arbejde med, og fordi det er et dejligt sted at lave musik og være ansat. 

Udover kantorierne er jeg korleder for korskolen på Musikskolen Laura og voksenkoret Voicing, og så synger jeg selv i trioen La Loba. Når jeg en sjælden gang imellem ikke er i gang med at synge, arrangere eller indspille, så hopper jeg rundt i sandet i Aarhus Beachvolley Club eller nyder at være i selskab med min søde familie i Gammel Skejby.

Man kan altid få fat på mig på mail: krispoul@gmail.com - i og med, jeg underviser på de tidspunkter, de fleste har fri, kan det være svært at fange mig på tlf. 40955966, men det er nu også helt ok at prøve der.

Der er selvfølgelig også løbende optag af nye sangere, mens Katrine er på barsel. 

Jeg håber, vi ses til nogle af de mange julekoncerter, der står for døren!"

Her kan du læse mere om korene.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed